Koty Doroty

Jasne futro, czarna mordka

Tak wygląda moja kotka

Błękit oczu głębię ma

Tak się zwie hodowla ta.

 

Zapraszam po koty

do Doroty

W hodowli mam ragdolle o umaszczeniach solid, sepia i mink.

Czym różnią się te rodzaje umaszczeń ?

Rodzaje umaszczeń ragdolla: point syjamski, point tonkijski, point burmski i solid.

Co oznacza umaszczenie point - jaśniejsze ciało i ciemniejsze pointy, czyli pyszczek, uszy, łapki ogon i genitalia samców.

Point syjamski to tradycyjny ragdoll jakiego wszyscy znamy. Duży kontrast między ciałem, a znaczeniami point, zawsze niebieskie oczy.

Point tonkijski czyli mink ma mniejszy kontrast między ciałem a znaczeniem point, jego futro jest delikatniejsze niż u tradycyjnego ragdolla, a oczy mogą być w kolorze aqua, niebieskim lub zielono-złotym do brązowego u minków z domieszką koloru cream-red.

Point burmski czyli sepia ciemne ciało i mały kontrast między ciałem, a znaczeniami point. Futro równie delikatne jak u minka, ciepła barwa futra, oczy zielone, złote.

Solid zero kontrastu, oczy w kolorze złota, zieleni, bywają też solidy o dwukolorowych oczach.

Czy taki typ ragdolla to kot rasowy?

Oczywiście, że tak Śmiech

Twórczyni rasy Ann Baker hodowała wszystkie rodzaje umaszczeń i kolorów. Pod koniec lat 70 w jej hodowli można było zobaczyć minki, sepie i solidy. W obecnym czasie te rodzaje umaszczeń stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju. FIFe uznaje warunkowo sepie i minki, natomiast TICA wszystkie rodzaje umaszczeń. Ragdoll solid, sepia, mink mają tak samo przyjacielski charakter jak standardowy ragdoll i posiadają rodowód oczywiście jeśli hodowca jest zrzeszony w stowarzyszeniu po patronatem WCC.

Kolor cinnamon uzyskano 15 lat temu biorąc go od kota abisyńskiego.

W planach mam w niedługiej przyszłości posiadać minki cinnamon. To bardzo ciepły jasny kolor mieniący się miedzią jego rozjaśnienie to fawn chyba najrzadszy kolor jaki istnieje w świecie ragdolla.

Kolor ten jest obecnie uznany tylko w TICA.